Panariti: Kosova, sa më shpejt në NATO

21:20 / 5.12.2012

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Panariti ka kërkuar nga Beogradi të heqë dorë nga mbështetja dhe financimi i strukturave paralele në veri të Kosovës, si dhe i ka bërë thirrje NATO-së që të mbështesë integrimin e shpejt të Kosovës në Aleancën veriatlantike.

Deklarimit e ministrit shqiptar u bënë gjatë diskutimeve në ditën e parë të punimeve të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel.

Panariti kërkoi njohjen e progresit të Kosovës në drejtim të ndërtimit dhe konsolidimit të institucioneve demokratike dhe krijimit të një shoqërie multietnike, ku mbizotëron tolerancë dhe mirëkuptim i ndërsjellë. Ai përshëndeti dialogun e nivelit të lartë mes qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë për zgjidhjen e çështjeve me karakter teknik, duke e konsideruar njëkohësisht të mbyllur njëherë e përgjithmonë çështjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, transmeton Panorama.

Panariti vuri në dukje se Forca e Sigurisë së Kosovës është kthyer në një forcë profesioniste dhe multietnike, e cila i shërben të gjithë qytetarëve të Kosovës.

Shqipëria, është shprehur Panariti, mbështet fuqimisht integrimin e të gjitha vendeve të rajonit në NATO dhe kjo organizatë duhet të ndjekë një politikë të dyerve të hapura me vendet e Ballkanit Perëndimor. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.