Selimi: Policët mos të bien viktima të propagandës së Beogradit

20:35 / 10.01.2013

Policët e njësive speciale të Kosovës nuk duhet të bëhen viktima të deklaratave politike në mediat serbe, në të cilat pretendohet se janë keqtrajtuar qytetarët serbë të ndaluar nga Policia e Kosovës gjatë vizitës së shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Vulin. Ky është vlerësimi dhënë për Telegrafin nga ish-drejtori i Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Behar Selimi, aktualisht deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së.

Ai ka thënë se Inspektorati Policor duhet të veprojë vetëm në rast të urdhrit nga ministri ose zyrtarët e lartë, ose nëse ndonjëri prej atyre qytetarëve ankohet zyrtarisht.

Policia e Kosovës ka lëshuar sot një komunikatë në të cilën kërkohet nga Inspektorati Policor fillimin e hetimeve të pavarura për këtë çështje.

Ndërkohë, Selimi vlerëson se qëkur kanë nisur bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, zyrtarët serbë janë munduar që të luajnë një politikë “dyfytyrëshe” për përfitime politike të brendshme dhe të jashtme.

“Para komunitetit ndërkombëtarë duan të shfaqen sikur janë të detyruar të bëjnë kompromise të dhimbshme në favor të shqiptarëve, të cilët duan t’i paraqesin si destruktivë. Ndërsa, për konsum të brendshëm duan të paraqiten sikur nuk duan të lëshojnë pe para shqiptarëve”, ka thënë Selimi.

Ai ka vlerësuar se policia është sjellë në mënyrë profesionale më 7 janar, kur ka ndaluar nëntë personat të cilët ilegalisht e luanin rolin e truprojave të Vulinit.

Ndërkohë, EULEX-i ka pranuar një ankesë nga personat e ndaluar nga Policia e Kosovës. /Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.