Monumenti i UÇPMB-së gjendet në Nish, pritet marrëveshja për ta kthyer në Preshevë?

19:10 / 20.01.2013

Monumenti është larguar nga Presheva dhe atëherë kur arrihet marrëveshja për vendosjen në lokalitetin e duhur, do të kthehet në qytet, ka thënë për Danas një burim nga policia e Serbisë.

Jo zyrtarisht merret vesh se monumenti është dërguar në Nish, por ende nuk ka konfirmim nga pushteti serb.

Ndryshe, OSBE në Serbi ka shprehur keqardhje që bisedimet për gjetjen e kompromisit janë ndërprerë me vendimin e Qeverisë së Serbisë për ta hequr monumentin. Sipas OSBE-së, marrëveshja e pranueshme ka qenë shumë afër dhe se është dashur të vazhdojnë bisedimet për këtë çështje.

Ndërkaq, Ambassda e Britanisë dhe ajo amerikane në Beograd kanë kërkuar përmbajtje duke ftuar të gjitha palët për të vazhduar bashkëpunimin me OSBE-në për ta gjetur zgjidhjen afatgjate për këtë çështje. /Telegraf/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.