Dacic: Kosova shtet i rremë, është dashur të negociojmë me Shqipërinë e t’i shkëmbejmë territoret

20:49 / 21.01.2013

Kryeministri dhe ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Dacic, ka thënë se situata në Preshevë është e qëndrueshme dhe se heqja e djeshme e monumentit të luftëtarëve të UÇPMB-së nuk mund të jetë një problem për shtetin e Serbisë, raporton Agjencia Anadolija.

Duke folur me gazetarë pas një konference për bashkëpunim mes zyrtarëve ndërlidhës të misioneve të huaja në Beograd, Dacici ka thënë se qeveria e Serbisë nuk mund të priste heqjen e memorialit për shkak se ai ishte i vendosur të mënyrë të paligjshme.

“Askush nuk ka të drejtë t’i jap mësime Serbisë për këtë çështje”, tha ai.

Duke komentuar protestat e shqiptarëve në Preshevë, ai theksoi se aty janë vënë “flamuj të Shqipërisë”.

“Kjo në fakt do të thotë se Kosova është shtet i rremë... Prandaj, unë kam thënë se duhet të negociojmë me Shqipërinë”, ka thënë ai, duke shtuar se heqja e lapidarit në Preshevë “nuk ka lidhje me të drejtat dhe liritë e njeriut”.

Duke komentuar kërkesat që çështja e shqiptarëve në Preshevë të zgjidhet si çështja e serbëve në veri të Kosovës, ai tha se më herët ka propozuar shkëmbimin e territorit, por se askush nuk e ka dëgjuar.

“Për më tepër, në këtë aspekt jam kritikuar edhe në Serbi, e këtë nuk e ka pranuar as bashkësia ndërkombëtare”, tha Dacici. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.