Majko: Pavarësia e Kosovës ndryshoi statusin e kombit shqiptar

18:38 / 12.02.2013

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko thotë se pavarësia e Kosovës ka ndryshuar statusin e kombit shqiptar në rajon dhe pozitën gjeopolitike. Majko shprehet se, “në histori asgjë nuk bëhet asgjë”.

“Shqiptarët fituan ekzistencën por humbën gjysmën e vetes. Kosova ishte çmimi që u pagua. Ai ishte faji i pafajësisë sonë kombëtare përballë historisë. Shqipëria u nda nga Kosova siç ndahen dy vëllezër me fate të ndryshme”, ka thënë deputeti i PS-së për Konferencën e Parisit, e cila ishte mbajtur më 19 janar 1919, transmeton Shekulli.online.

Shtetet fqinjë të shqiptarëve, thotë ish-kryeministri kishin aleatë dhe interesa gjeopolitike dhe i vetmi fat i shqiptarëve ironikisht ishin mosmarrëveshjet e atyre që donin të përvetësonin Shqipërinë.

“Kosova ‘lindi’ në 1912 së bashku me Shqipërinë. Në 1999, ajo fitoi betejën e vet me historinë që nuk e pranoi si të tillë. Shtetin e Kosovës tanimë e njohin jashtë formalitetit zyrtar edhe ata që nuk e duan. Kosova është shtet ndërveprues në strukturën ndërkombëtare të rajonit dhe nuk do të duhet shumë kohë që vendi i saj në Organizatën e Kombeve të Bashkuara të plotësohet”, shprehet Majko./Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.