Liderët partiakë pajtohen për 15 ditë fushatë parazgjedhore

14:55 / 13.02.2013

Takimi i sotëm i liderëve të partive politike për reformën zgjedhore ka rezultuar me vetëm një marrëveshje, atë për shkurtimin e fushatës parazgjedhore nga 30 ditë sa ishte më parë, në 15 ditë.

Këtë vendim e ka kundërshtuar vetëm Lëvizja Vetëvendosje, sipas së cilës fushata parazgjedhore do të duhej të mbetej në 30 ditë.

Në këtë takim, gjithashtu është marrë vendimi për vetëm një zonë zgjedhore, por nuk është arritur marrëveshje sa u përket listave zgjedhore, përbërjes së KQZ-së dhe Pragut zgjedhor, raporton KP.

Kryetari i PDK-së Hashim Thaçi dhe ai i LDK-së Isa Mustafa, kanë thënë se janë përkrahës të listave të hapura, por kjo çështje ka mbetur për tu diskutuar. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.