Thaçi e Dacic, së shpejti takohen te baronesha Ashton

13:33 / 23.04.2013

Në Bruksel së shpejti do të ndodhë raund tjetër dialogu midis delegacioneve të Kosovës e Serbisë.

Koha.net transmeton lajmin e agjencisë Tanjug, sipas të cilës raundi i ri dialogut në kabinetin e Catherine Ashton do t’i kushtohet zbatimit të Marrëveshjes.

Duke iu referuar burimeve diplomatike në Bruksel, kjo agjenci citon ato t’i kenë thënë se “në Bruksel janë të ndërgjegjshëm se çështja e zbatimit të marrëveshjes është shumë e komplikuar sa që nuk mund të zgjidhet në nivel grupesh pune, prandaj është i domosdoshëm vazhdimi i dialogut në nivel të lartë”

Ashton pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave të BE-së këtë e konfirmoi në mënyrë të tërthortë.

“U jam ofruar të marrë pjesë jo vetëm në zbatimin e marrëveshjes, por edhe në zhvillimin e marrëdhënieve të ardhshme”, ka deklaruar ajo.

Ende nuk është caktuar data e raundit të ri të këtij dialogu. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.