Deda: Serbët tani plotësisht do të qeverisin me veten

15:47 / 23.04.2013

Ilir Deda nga KIPRED dhe Vladimir Todoric nga Qendra për Politikë të re në Beograd, kanë diskutuar për emisionin “Most” të Radios Evropa e Lirë për marrëveshjen e arritur të premten e kaluar në Bruksel.

Todoric ka thënë se marrëveshja nuk e tejkalon Pakon e Ahtisaarit, sepse nuk parashikon kompetenca të reja nga ato që i kanë komunat.

“Për mua ky është vetëm një ‘zbukurim’ i Planit të Ahtisaarit i cili ka paraparë status të veçantë për bashkësinë serbe në veri të Kosovës. Bashkësia e komunave serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive e as kompetencat e saj burimore, por disa kompetenca në drejtësi. As emërimi i komandantëve të policisë nuk bëhet në nivel të bashkësisë por në nivel të komunave” ka thënë Todoric.

Ndërsa Ilir Deda ka thënë se marrëveshja nuk ka lidhje me Planin e Ahtisaarit, transmeton “Express”.

“Ky është fundi i ndërtimit të Kosovës si shoqëri multietnike dhe fillimi i një Kosove që funksionon në bazë të parimit etnik. Serbët tani plotësisht do të qeverisin me veten. Më duhet të them se kjo është një disfatë e BE-së dhe SHBA-ve. Plani çimenton ndarjen etnike dhe në implementimin e tij do të ketë probleme të mëdha”, ka thënë Deda.

Ndërkaq, Todoric ka thënë se Serbia i ka njohur ligjet e Kosovës. “Todoric në mënyrë implicite po. Pasi të nënshkruani marrëveshje ndërkombëtare kjo është njohje edhe pse në tekst thuhet se kjo është në pajtim me ligjin kushtetues”. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.