BE do liri lëvizjeje Kosovë - Serbi

17:32 / 11.05.2013

Shefi i delegacionit të BE në Beograd, Vincent Degert ka deklaruar sot BE nuk kërkon nga Serbia ta njohë Kosovën dhe as që ka ndonjë kusht për anëtarësim, por pret normalizim marrëdhëniesh Beograd - Prishtinë, njoftojnë mediat e Beogradit.

Degert ka thënë se edhe Serbia e edhe Kosova e kanë të ardhmen në BE dhe se kontesti për statusin Kosovës nuk bën të jetë pengesë në rrugën e integrimeve evropiane.

"Për këtë arsye kërkojmë që me dialog të zgjidhet problemi dhe të gjenden zgjidhje për çështje praktike siç janë liria e lëvizjes, qarkullimi mallrave, siguria etj”. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.