Pranimi i shtetësisë të jetë kusht për votim

9:01 / 4.06.2013

Qytetarëve serbë që jetojnë në veri të Kosovës, nuk duhet t’u lejohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale, nëse të njëjtët nuk dëshmojnë se janë qytetarë të Kosovës.

Anëtarët e Komisionit Qendror Zgjedhor, e quajnë të palogjikshme dhe antikushtetuese lejimin që qytetarët serbë të mund të votojnë në Kosovë, pa pasur asnjë dokument identifikimi të shtetit të Kosovës.

Ky reagim i tyre ka ardhur pas inkurajimit që u kanë bërë zyrtarët e Qeverisë së Serbisë, banorëve serbë të Kosovës për të mos u pajisur me dokumente që dëshmojnë shtetësinë e Kosovës, shkruan gazeta “Tribuna”. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.