Marrëveshja të zbatohet në dy anët e Ibrit

10:33 / 4.06.2013

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë nga mesi i këtij muaji raportin më të ri të sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki-moon lidhur me marrëveshjen e parë për parimet e normalizimit marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në këtë takim të Këshillit të Sigurimit pritet të marrë pjesë edhe delegacioni i Kosovës nën udhëheqjen e kryeministrit, Hashim Thaçi.

“Kjo është një arritje historike. Udhëheqja politike në Prishtinë dhe Beograd treguan durim, largpamësi politike dhe udhëheqjen e duhur për të bërë të mundur një përparim të vërtetë. Rezultatet e arritura në dialog hapin rrugën për normalizimin afatgjatë të marrëdhënieve”, ka thënë sekretari Ban.

Ai thotë se një frymë e njëjtë kompromisi, vendosmërie dhe vullneti të mirë duhet të mbizotërojë edhe për zbatimin marrëveshjes në të dyja anët e lumit Ibër.

Ban më tej jep një kronologji rutinore të zhvillimeve tremujore, në veri të Kosovës, për sigurinë e përgjithshme, sundimin e ligjit, kthimin e të zhvendosurve, trashëgiminë kulturore dhe fetare dhe të të drejtat e njeriut. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.