Kosova dhe Maldivet vendosin marrëdhënie diplomatike

11:07 / 16.04.2009

Në mjediset e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Londër është nënshkruar marrëveshja mbi marrëdhëniet diplomatike në nivel ambasadorësh midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Ishujve Maldive.

Dokumenti zyrtar u firmos nga i ngarkuari me punë në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Londër, Muhamet Hamiti dhe nga komisionerja e lartë e Republikës së Ishujve Maldive Farahanaz Faizal.

"Qeveritë e Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maldivet, të udhëhequr nga parimet e mbështetura në Kartën e Kombeve të Bashkuara, të drejtës ndërkombëtare dhe Konventën e Vjenës mbi Marrëdhëniet Diplomatike të datës 18 prill 1961, dhe duke lakmuar për të zhvilluar dhe forcimin e marrëdhënieve të miqësisë dhe reciprokisht bashkëpunim të përfitimit të dy shteteve, kanë vendosur për të krijuar marrëdhënie diplomatike në nivel ambasadorial, që nga data e nënshkrimit të përbashkët ne këtë komunikatë", thuhet në dokumentin zyrtar që u nënshkrua më 15 prill në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Londër.

Pas nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje komisionerja e lartë e Republikës së Maldivet konfirmoi dëshirën e popullit të saj për t'u gjendur pranë miqve të Kosovës, edhe në këto ditë të rëndësishme për njohjen e mëtejshme dhe zhvillimin e shtetit më të ri në botë.

Fjalët e saj ishin fjalë miqësore dhe optimizmi. Edhe Hamiti theksoi se ishte kënaqësi të nënshkruhej kjo marrëveshje e rëndësishme. "Kosova po përforcon marrëdhëniet dypalëshe me shumë vende dhe këtë e vërteton marrëveshja e sotme", theksoi Hamiti. /QiK/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.