Hoxhaj paralajmëron hapjen e ambasadës në Kanada

Publikuar: 11:46 / 22.03.2014
Hoxhaj paralajmëron hapjen e ambasadës në Kanada
0shares
komente

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka marrë vendim për hapjen e ambasadës së Kosovës në Kanada.

Mësohet se kërkesa e shefit të diplomacisë kosovare, Hoxhaj për hapje të ambasadës i është dorëzuar Presidentes Jahjaga për dekretim dhe së shpejti Kosovës do t’i shtohet edhe një ambasadë në shërbimin e jashtëm.

Lajmi për hapjen e ambasadës vjen vetëm dy javë pas paralajmërimit të Hoxhajt për hapjen e ambasadës së Kosovës në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe konsullatave në Milano dhe Munih.

Iniciativa më e fundit e Hoxhajt dhe Ministrisë së Jashtme është rezultat i rekomandimeve të Konferencës së Dytë të Ambasadorëve për të rikonfiguruar shtrirjen e ambasadave dhe konsullatave të Kosovës nëpër botë.

Deri më tani, Kosova arrin numrin e 25 ambasadave nëpër botë dhe 20 misioneve konsullore. /Telegrafi/
 


Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.