Shembulli i rrallë i trimërisë në Siri (Video)

21:51 / 13.12.2012

Kamera e kryengritësve ka regjistruar shembullin e guximit të jashtëzakonshëm dhe fisnik të një 17-vjeçari, i cili rrezikuar jetën e tij për të shpëtuar një grua të panjohur nga të shtënat e snajperit në qytetin sirian Aleppo.

Gruaja ecte rrugës me djalin, kur sulmuesit e qëllojnë dhe e plagosin. Kryengritësi i ri ka vërejtur gruan e plagosur dhe vendosi të shkoj tek ajo e ta shpinte në vend të sigurt.

Për CNN ai ka thënë se kishte një ndjenjë se ajo ishte gjallë, ndaj donte ta ndihmonte e ta dërgonte në spital.

"I thash vetes, nëse vdes, është vullneti i Zotit të vdes me këtë grua”, tha i riu.

Pasi 17-vjeçari Abdullah u zvarrit drejt saj, shpërthyen të shtënat. Ai e lidhi një litar për gruan e plagosur dhe e dërgoi në vend të sigurt, por nuk ia doli ta shpëtonte. Ajo vdiq pas arriti ndihma e shpejtë. 

CNN e ka publikuar xhirimin, të cilin mund ta shihni edhe këtu. /Telegrafi/ 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.