VV: Po importojmë thuajse çdo gjë që konsumojmë

14:09 / 28.12.2012

Lëvizja Vetëvendosje vlerësoi të premten se viti 2012 po përmbyllet me disbalanc edhe më të madh tregtar se ai i vitit 2011.

Vetëvendosje theksoi se atë që e kanë thënë se nuk mund të ketë zhvillim pa prodhim tash më sa e sa vite po dëshmohet.

“ Ne importojmë thuajse çdo gjë që konsumojmë, dhe duket se ky edhe është qëllimi i vetëm i këtyre qeverive. Vitin 2012 e përfundojmë me buxhet i cili mbushet në lartësi prej gati 80% në dogana, e që nënkupton varshmëri totale nga të hyrat doganore. Vitin 2012 e përfundojmë me tkurrje të sektorit privat”, u tha në konferencën për media.

Po ashtu u theksua se vitin 2012 ka pasur edhe tkurrje te investimeve te huaja direkte.

“Vitin 2012 e përfundojmë me papunësi 45% e që ka tendencë rritjeje krahasuar me 2011. Asgjë e vetme nuk është bërë nga kjo qeveri për ta ulur papunësinë. Vitin 2012 e përfundojmë me investime kapitale, në asfalt, dhe atë me një kontratë që ende nuk është publike, shpenzim të parave të qytetarëve dhe qytetarët nuk e kanë idenë se ku. Për më shumë reduktojmë investimet kapitale vetëm në asfalt”, vlerëson VV.

Sipas tyre, politikat qeveritare po e dëmtojnë prodhuesin vendor.

“Vitin 2012 e përfundojmë me qeveri e cila i ka tre ministri për çështjet e zhvillimit ekonomik dhe asnjëra prej këtyre tre ministrive një politikë të vetme ekonomike nuk e shtynë përpara...”, u shprehën anëtarë të Vetëvendosjes.

Sipas VV-së, në Kosovë nuk ka investime sepse nuk ka sundim të shtetit të së drejtës.

“Repubika e Kosovës nuk ka mirëqenie të qytetarëve, por ama ka luks të qeveritarëve”, thekson Vetëvendosje. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.