Gërxhaliu: Rritja ekonomike 2 deri 2.5%

16:09 / 16.01.2013

Rënia e investimeve të huaja, e eksporteve e po ashtu edhe e remitencave gjatë vitit 2012 janë ndër faktorët kryesorë që do të ndikojnë për rritjen ekonomike. Sipas ekspertëve të ekonomisë, rritja ekonomike në 2013 mund edhe të mos iu afrohet 3-përqindëshit.

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu ka thënë gjatë një prononcimi për Telegrafin se agjenda e zhvillimeve politike po e lë nën hije ekonominë.

Sipas tij, dialogu dhe zhvillimet e tjera politike do të kenë ndikim edhe tek zhvillimi ekonomi. Ai ka thënë se ata si OEK i kanë bërë thirrje që vitit 2013 të shpallët vit i zhvillimit ekonomik.

“Për shkak të rënies së investimeve të huaja, rënia e eksportit dhe remitencave edhe zhvillimi ekonomik nuk do të jetë sipas parashikimeve”.

“Me të gjitha këto zhvillime nëse do të arrihet rritje ekonomike nga 2 deri në 2.5 për qind do të ishte sukses”, tha Gërxhaliu. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.