Miratohet kësti tjetër për Greqinë

9:26 / 17.01.2013

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se Greqia ka plotësuar kushtet e BE për marrjen e kreditit. Greqia së shpejti do të merr 49 miliard euro nga pakoja e ndihmave financiare për këtë vend.

Kështu thuhet në një njoftim të agjencisë franceze të lajmeve ku thuhet se krerët e BE janë dakorduar për dhënien e ndihmës financiare për Greqinë në vlerë prej 49 miliardë eurove deri në fund të muajit mars pasi kjo e fundit po zbaton masa të mëdha shtrënguese ekonomike.

Sipas këtij burimi bëhet e ditur se deri me tash nga kjo pako financiare Greqisë i janë dhënë 34 miliardë euro.

Megjithëkëtë funksionarët e BE ende insistojnë në kërkesën e tyre se Greqia duhet të vazhdojë me zbatimin e masave shtrënguese ekonomike. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.