SharrCem mohon të jetë ndotës i ambientit

16:06 / 31.01.2013

Fabrika e Çimentos në Han të Elezit, SharrCem, në një reagim ndaj artikullit “Kosova, ky shtet ‘toksik’”, të publikuar më 30 janar në portalin Telegrafi, mohon deklaratat e ekspertëve të ambientit se kjo kompani është një nga ndotësit më të mëdhenj të ambientit në Kosovë.

“Me qëllim të informimit të publikut dhe transparencës ndaj qytetarëve të Kosovës, SharrCem denoncon raportimin në fjalë duke e njoftuar publikun e gjerë dhe palët e interesuara se SharrCem ka investuar mbi tetë milionë euro në pajisje për mbrojtjen e ambientit, duke instaluara të gjitha filtrat e nevojshme të cilat bëjnë emetimet e kontrolluara në shkallë pesë herë më të avancuar se sa ato të kërkuara me rregulloret shtetërore mjedisore. Për më tepër, si rezultat i efikasitetit të këtyre pajisjeve, SharrCem tanimë ka aplikuar për lejen e integruar mjedisore IPPC, që paraqet një kryevepër të sistemit mjedisor”, thuhet në reagimin e SharCemit. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.