Banka RBS do të paguaj 610 milionë dollarë gjobë

9:20 / 7.02.2013

Banka Mbretërore e Skocisë (RBS) do t’i paguajë rregullatorëve financiarë në Shtetet e Bashkuara dhe në Britani të Madhe mbi 610 milionë dollarë gjobë, për shkak të rolit të saj në manipulimin e normës globale të interesit.

Ajo është banka e tretë e madhe që kapet në një skandal të tillë ndërkombëtar.

Në skandalin me norma të interesit kanë qenë të përfshira edhe banka LIBOR e Anglisë dhe UBS e Zvicrës. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.