BE diskuton për buxhetin

9:58 / 7.02.2013

Liderët e Bashkimit Evropian (BE) takohen sot në Bruksel, në përpjekje për të arritur marrëveshje për buxhetin shtatëvjeçar të bllokut. Shpenzimet e larta të BE-së në kohën e shkurtimeve dhe kursimeve në gjithë kontinentin janë problemi kryesor që ndan 27 vendet anëtare.

Ato kanë dështuar të arrijnë kompromis në një samit të ngjashëm, që është mbajtur nëntorin e kaluar. Komisioni i BE-së – organi ekzekutiv i bllokut – ka kërkuar fillimisht një tavan buxhetor prej 1.025 trilion eurosh për periudhën 2014-2020 – çfarë paraqet rritje për 5 për qind.

Në nëntor, kjo shumë është ulur në 973 miliardë euro dhe më vonë në 943 miliardë. Britania e Madhe, Gjermania dhe vendet e tjera të Evropës veriore duan të ulin shpenzimet e BE-së.

Kreu i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, ka paralajmëruar për kursime, reforma dhe rritje të buxhetit.

Samiti në Bruksel do të zhvillojë punimet sot dhe nesër. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.