G20: Thirrje për rregulla globale tatimore

10:44 / 16.02.2013

Ministrat e Financave të Britanisë, Francës dhe Gjermanisë pritet të kërkojnë mbështetjen e liderëve të tjerë për rregulla globale tatimore.

Duke folur në një konferencë për media, në margjina të samitit të G20-ës në Moskë, ata kanë thënë se është koha për aksion të koordinuar ndërkombëtar, transmeton REL.

Apeli vjen në kohën kur qeveritë po përpiqen të gjejnë mënyra për të injektuar fonde të reja në buxhetet e tyre.

Një anketë e zhvilluar nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik ka gjetur se mospërputhjet e rregullave tatimore në mesin e vendeve të ndryshme, u mundësojnë kompanive t’i lëvizin përfitimet e tyre drejt juridiksioneve më të ulëta tatimore. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.