Mish kali edhe në qoftet e IKEA-s

16:22 / 25.02.2013

Gjiganti i mobileve IKEA ka tërhequr qoftet nga 14 vende të Evropës, pasi në to është zbuluar mish kali. Inspektorët çekë kanë marrë mostrat për testim në degën e IKEA-s në Bërno. Qoftet kanë mbajtur tiketa me përmbajtje të mishit të viçit dhe derrit.

Zëdhënësja e IKEA-s, Ylva Magnusson, ka bërë të ditur se prodhimet në fjalë janë tërhequr nga dyqanet e Suedisë, Republikës Çeke, Sllovakisë, Hungarisë, Francës, Britanisë, Portugalisë, Italisë, Holandës, Belgjikës, Spanjës, Qipros, Greqisë dhe Irlandës.

Ajo ka thënë se dërgesat në vendet e tjera nuk kanë qenë të prekura.

Skandali me mish kali ka nisur në Evropë qysh në muajin e kaluar, rpaorton Rel. Ai ka çuar në disa tërheqje të produkteve nga tregu dhe ka bërë që qeveritë të nisin hetimet në industrinë e përpunimit të mishit. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.