FMN kërkon të blejë aksione të bankave Loydz dhe Royal Bank

8:38 / 23.05.2013

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka parashtruar një kërkesë George Ozburn, ministër i financave të Anglisë nga i cili ka kërkuar shitjen e 39 për qind të aksioneve shtetërore të bankës angleze Loydz dhe 81 për qind të bankës Royal Bank të Skocisë.

Sipas një raporti vjetor të publikuar nga FMN, ky propozim është dhënë për përmirësimin e rritjes ekonomike në Angli.

Vlen të theksohet se qeveria angleze për blerjen e aksioneve të bankës Royal Bank të Skocisë, nga taksapaguesit anglezë ka shpenzuar 45.5 miliardë sterlina. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.