BE rrit luftën kundër evazionit tatimor

8:50 / 23.05.2013

Liderët e Bashkimit Evropian janë pajtuar për një shkëmbim automatik të informacioneve bankare anembanë bllokut, deri në fund të vitit.

Masa shihet si përpjekje për të luftuar evazionin tatimor dhe për të është rënë dakord në samitin e së mërkurës, në Bruksel. Zyrtarë të BE-së vlerësojnë se evazioni fiskal nga korporatat multinacionale dhe drejtuesit e pasur u kushton qeverive të Bashkimit Evropian 1 trilion euro në vit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se marrëveshja shënon një “zbulim të madh” në luftën kundër evazionit tatimor.

BE-ja ka thënë se politika do të finalizohet deri në fund të vitit, paralelisht me negociatat për çështjen e njëjtë në vendet si Zvicra dhe Lihtenshtajni, të cilat nuk janë anëtare të bllokut evropian. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.