Bizneset i “blejnë” shtrenjtë paratë në banka

11:41 / 18.08.2013

Përderisa në Kosovë normat e interesit sillen prej 9 deri në 25 për qind, në Republikën e Maqedonisë ato sillen nga 4.98 deri në 13 për qind.

Bizneset i ‘blejnë’ shtrenjtë paratë në banka dhe kjo po bëhet shkatërruese për ato dhe po ndikon negativisht në zhvillimin e ekonomisë kosovare

Në bazë të analizave të shumta, të bëra nga organizatat ekonomike në Kosovë, normat e interesit në kreditë e bankave komerciale, janë prej 9 deri në 25 për qind, varësisht nga banka dhe lloji i kredisë.

Ky fakt, sipas ekspertëve të ekonomisë, po i pamundëson investimet në Kosovë, si dhe po ndikon negativisht në zhvillimin e ekonomisë kosovare në përgjithësi.

Përderisa në Kosovë normat e interesit sillen prej 9 deri në 25 për qind, sipas Bankës Qendrore të Shqipërisë, normat e interesit të bankave në këtë shtet sillen nga 9.05 deri në 14.50 për qind. /Kosova Sot/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.