Koka dhemb prej tabletave

1:46 / 20.01.2013

Pothuajse gjysma e pacientëve që u drejtohen mjekëve për shërimin e dhimbjeve të kokës, vuajnë nga e ashtuquajtura kokëdhimbje analgjetike, që shkaktohen nga ilaçet.

Kjo është lloji i tretë i kokëdhimbjeve, pas atyre tensionale dhe migrenës dhe vlerësohet se rreth 2% e popullatës në botë vuajnë nga ky lloj i dhimbjeve të kokës. Edhe pse shpesh janë të pranishme, është e vështirë të bëhet diagnostikimi i tyre.

Vetëm në njëzet vjetët e fundit shkencëtarët dhe mjekët ia dolën ta vërtetojnë se kokëdhirnbjet e përditshme kronike vijnë si rezultat i përdorimit të shpeshtë të ilaçeve kundër dhimbjeve.

Sipas mjekëve, është mjaft paradoksale se si ilaçet, që në fakt duhet ta ndalin apo ta zbutin dhimbjen, shkaktojnë efektin krejt të kundërt. Marrja e analgjetikëve të thjeshtë 15 apo më shumë ditë brenda një muaji mund të shkaktojë këtë kokëdhimbje, derisa analgjetikët e kombinuar mund të shkaktojnë dhimbjen.
/Telegrafi/
 

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.