Shqipëri
Mediet greke: Po përgatitet arrestimi i Sali Berishës

Mediet greke: Po përgatitet arrestimi i Sali Berishës

Qeveria e kryeministrit Edi Rama po përgatit arrestimin e ish kryeministrit Sali Berisha, raportuan të martën medie greke, duke cituar burime nga Tirana zyrtare.

Papa sjell në Shqipëri një kopje të “Mesharit”

Papa sjell në Shqipëri një kopje të “Mesharit”

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë një vizite në ekspozitën “Katolicizëm dhe kulturë”, një kolazh veprash të personaliteteve katolike, emra të rëndësishëm të kulturës dhe artit shqiptar si: Buzuku, Bogdani, Bardhi, Fishta, Gjeçovi, e shumë të tjerë, ka bërë të ditur se gjatë vizitës së tij në Shqipëri, Papa Francesku do të sjellë enkas për Bibliotekën Kombëtare një kopje të “Mesharit” të Gjon Buzukut.

Kisha Katolike: Sinjalet për sulm ndaj Papës, të pavërteta

Kisha Katolike: Sinjalet për sulm ndaj Papës, të pavërteta

Katedralja Katolike e Shën Palit në Tiranë e cila po merret me organizimin e vizitës së Papa Françeskut më 21 shtator, dhe që është në kontakt të vazhdueshëm me Vatikanin, mohon të ketë ndonjë rrezik të mundshëm për sulme ndaj Papës. “Nuk kemi asnjë sinjal për rrezik,” thotë Dom Gergj Meta, përfaqësues i Kishës Katolike në Shqipëri.

Mazhoranca shtyn Këshillin Kombëtar të Integrimit, Bregu: Qeveria u tërhoq

Mazhoranca shtyn Këshillin Kombëtar të Integrimit, Bregu: Qeveria u tërhoq

Komisioni i integrimit vendosi sot të shtyjë ngritjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit. Në komisioni parlamentar deputetet e shumicës kanë lajmëruar se do ti japin kohë opozitës që të reflektojë dhe të kthehet në kuvend.

Meta: Mësimi i gjuhëve të huaja domosdoshmëri

Meta: Mësimi i gjuhëve të huaja domosdoshmëri

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), Ilir Meta, i pranishëm në ceremoninë e certifikimit të një grupi të rinjsh në Paskuqan, të cilët përfunduan me sukses një trajnim disamujor për gjuhët e huaja, në përpjekje për t’u përgatitur për tregun e punës, tha se ky është vetëm fillimi i një projekti afatgjatë, që lidhet me prioritetin që do t’i jepet formimit profesional.

  Maqedoni
PDSH kundër ambasadave të përbashkëta me Serbinë

PDSH kundër ambasadave të përbashkëta me Serbinë

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), e ka kundërshtuar marrëveshjen mes Serbisë dhe Maqedonisë për të krijuar ambasada të përbashkëta në vende të ndryshme të botës.

Zëvendësministrat të “barabartë” me ministrat

Zëvendësministrat të “barabartë” me ministrat

Ndryshimet e ligjit për qeverinë rrisin ingerencat e zëvendësministrave. Ky propozim u mbështet nga të gjithë anëtarët e Komisionit për Sistem Politik.

Maqedoni-Serbi me ambasada të përbashkëta

Maqedoni-Serbi me ambasada të përbashkëta

Serbia dhe Maqedonia firmosën marrëveshjen për hapjen e përfaqësive të përbashkëta diplomatiko– konsullore, pas një ceremonie në Shkup të dy ministrave të Jashtëm Ivica Daçic dhe Nikola Popovski.

Gruevski në forumin e biznesit në Eskishehir

Gruevski në forumin e biznesit në Eskishehir

Delegacioni qeveritar i udhëhequr nga kryeministri Nikolla Gruevski, i cili prej dje është për vizitë disaditore në Republikën e Turqisë, sot do të marrë pjesë në forumin e biznesit që do të mbahet në qytetin Eskishehir.

Qeveria në panik nga greva e paralajmëruar në arsim

Qeveria në panik nga greva e paralajmëruar në arsim

Greva e punonjësve të arsimit në Maqedoni e caktuar më 29 shtator ka shtuar shqetësimet e Qeverisë. Sindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) ka paralajmëruar se do të mbajë grevën e paralajmëruar më 29 shtator, ndërsa ajo do të zgjas deri sa nuk pranohen kërkesat e sindikatës për punonjësit e sferës së arsimit.Kronika e Zezë
Sulmohet në Graçanicë autobusi i linjës Gjilan -Prishtinë

Sulmohet në Graçanicë autobusi i linjës Gjilan -Prishtinë

Sulmohet në Graçanicë autobusi i linjës Gjilan -Prishtinë Autobusi i linjës Gjilan-Prishtinë është sulmuar mbrëmjen e sontme në Graçanicë. Autobusi i kompanisë “Hani Trans” është gjuajtur me gurë dhe vezë, fatmirësisht nuk ka të lënduar.

Shkelet për vdekje një person në Gjakovë (Foto)

Shkelet për vdekje një person në Gjakovë (Foto)

Një veturë ka shkelur për vdekje pak çaste me parë një person në qendër të Gjakovës.

...më shumë lajme nga Kronika e Zezë


Rajoni dhe Bota

 
 
Magazina
23:27 / 16.09.2014

Clooney do të nderohet në Golden Globes

Aktori dhe regjisori amerikan, George Clooney, do të marrë çmimin e nderit në ceremoninë e Golden Gl...
Teknologji
18:05 / 16.09.2014
‘Roboti i butë’ që është i pandalshëm (Video)

‘Roboti i butë’ që është i pandalshëm (Video)

Nuk e ka ndalur stuhia, e as zjarri, ndërsa një veturë që i ka kaluar sipër nuk i ka lënë sh...
Ekonomi
16:43 / 16.09.2014

SHBK nënshkruan memorandum mirëkuptimi me EBF

Është nënshkruar memorandumi i mirëkuptimit në mes të Shoqatës së Bankave të
 
Partnerët Medial:DukagjiniShkabaj

Ky portal mirëmbahet nga kompania "Telegrafi". Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen,
të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të "Telegrafit".
Për ta shfrytëzuar materialin e këtij portali obligoheni t'i pranoni Kushtet e Përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara
© 2006-2011 Portali Telegrafi

TELEGRAFI sh.p.k.
Rr Bajram Kelmendi Nr.35, Prishtinë, Kosovë
info@telegrafi.com

Zhvilluar dhe dizajnuar nga:
FRAKTON n.p.sh.