Gjykata Supreme urdhëron rigjykim për një rast të zhvatjes

14:57 / 5.12.2012

Gjykata Supreme, përmes trupit gjykues të përbërë prej një gjykatësi të EULEX-it dhe dy gjykatësve vendës dhe i kryesuar nga një gjykatës i EULEX-it, urdhëroi zhvillimin e rigjykimit kundër shtatë të pandehurve të akuzuar për zhvatje dhe kontraktim të përfitimit joproporcional nga një pronë.

Trupi gjykues i Gjykatës Supreme e ka pranuar ankesën e paraqitur nga prokurori publik dhe e ka anuluar vendimin e Gjykatës së Qarkut të Prizrenit, duke e dërguar kështu rastin për rigjykim.

Të pandehurit Skender Nimani, Marjan Kçira, Tun Kçira, Selim Kastrati, Valon Kyqyku, Afrim Berisha të akuzuar për vepër penale të zhvatjes, dhe Nezir Kryeziu i akuzuar për vepër penale të kontraktimit të përfitimit joproporcional nga një pronë, të gjithë ishin liruar nga akuza nga gjykata e shkallës së parë.

Rasti ishte ndjekur penalisht nga një prokuror publik i qarkut në Prizren. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.