Paraburgim në një rast të krimit të organizuar

19:14 / 14.12.2012

Një gjyqtar i procedurës paraprake i EULEX-it caktoi masë paraburgimi për pesë persona të arrestuar, kurse masat iu shqiptuan edhe tre personave të tjerë. Ata duhet të paraqiten në stacionin e policisë, të mos e lëshojnë vendbanimin e tyre. Atyre u janë konfiskuar edhe dokumentet e udhëtimit.

Ky vendim ka ardhur si pjesë e një operacioni të kryer nga Ekipi i Përbashkët Hetuesisë së EULEX-it dhe i Policisë së Kosovës.

“Këto masa janë caktuar pas kërkesës të një prokurori të EULEX-it nga Prokurorinë Speciale të Kosovës (PSRK). Të dyshuarit janë arrestuar në bazë të dyshimit të bazuar që kanë marrë pjesë në kontrabandimin me migrantë dhe kanë qenë të përfshirë në krim të organizuar. Shtatë prej të dyshuarve janë arrestuar në mëngjes në bazë të një urdhri të gjyqtarit të EULEX-it. Personi i tetë është arrestuar më vonë”, thuhet në një komunikatë të lëshuar nga EULEX .

Rastin është duke e hetuar një prokuror i EULEX-it nga PSRK. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.