Facebook, ishte cak i sulmeve të hakerëve, por shpëtoi!

9:46 / 16.02.2013

Në njoftimin e saj të rregullt për siguri, rrjeti social Facebook e ka pranuar se gjatë muajit të kaluar punëtorët e saj kishin instaluar një virus në laptopët e tyre, dhe me këtë, faqja ishte sulmuar nga hakerët.

Facebook e ka quajtur sulmin “të sofistikuar”, ndërsa thotë se asnjë e dhënë e përdoruesve të saj nuk është komprometuar.  

Rrjeti social e ka identifikuar sulmin si eksploatim i softuerit Java të njohur si “dita zero”, i cili i ka tejkaluar qasjet e sigurisë së punëtorëve dhe ka instaluar softuerin e dëmshëm në pajisjet kompjuterike. 

Oracle, e cila e menaxhon softuerin Java është alarmuar për këtë dobësi, dhe e njëjta menjëherë e ka lëshuar një version të ri të softuerit të saj për ta eliminuar problemin, ka njoftuar Facebook në postimin e saj zyrtar.  

Edhe pse e ka prnuar problemin, vetëm pas disa kohësh që ai ka ndodhur, Facrbook synon t’i sigurojë përdoruesit se informatat e tyre personale nuk kanë kaluar tek hakerët. / Telegrafi / 

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.