Atletico Nacional fiton Kupën Libertadores (Video)

Atletico Nacional fitoi Kupën Libertadores për herë të dytë në histori.

Klubi kolumbian ka mposhtur në finalen e kthimit 1-0 Indipendiente Del Valle të Ekuadorit duke ngritur lartë trofeun më prestigjioz në Amerikën e Jugut.

I ndihmuar nga një atmosferë e jashtëzakonshme e krijuar nga tifozët e saj, skuadra nga Medelini pati meritën që pas barazimit 1-1 në ndeshjen e parë arriti të gjejë mjaft shpejt golin e epërsisë me Miguel Borian.

Goli u shënuan në minutën e 9-të, pasi shfrytëzoi mjaft mirë një top të kthyer nga shtylla.

Indipendente pati një mundësi të shkëlqyer për të barazuar takimin në minutën e 35-të, por Jose Angulo u ndal nga shtylla.

Në pjesën e dytë Atletico provoi të thellonte më tej rezultatin por Boria, autori i golit u ndal nga ana e portierit Librado Azcona në minutën e 76-të.

Vërshëllima e fundit e gjyqtarit bëri të shpërthejë dhe festa për ekipin kolumbian, që u rikthye të fitojë Kupën Libertadores për herë të parë që prej vitit 1989.