Atletico siguron biletën për finalen e Milanos (Video)

Atletico Madridi është finalisti i parë, edhe pse humbi në ndeshjen e dytë ndaj Bayer Munichut me rezultat 2-1.

Rezultati i përgjithshëm ishte 2-2, pasi ndeshja e parë kishte përfunduar 1-0 në të mirë të madrilenëve dhe klubi spanjoll kualifikohet falë golit në terren mysafir.

Goli i parë në këtë takim erdhi në minutën e 31-të nga Xabi Alonso, i cili shënoi nga gjuajta e lirë pas një devijimi nga Jose Gimenez.

FC+Bayern+Muenchen+v+Club+Atletico+de+Madrid+Ip9lpmTaE8Ux

Tri minuta më vonë bavarezët humbën një penalti, pasi goditja e Thomas Muller u prit nga portieri slloven, Jan Oblak.

Goli i barazimit erdhi nga Antoine Griezmann, i cili shënoi pas një asistimi të bukur nga Fernando Torres.

FC+Bayern+Muenchen+v+Club+Atletico+de+Madrid+nDprn3G2EMGx

Bayerni kaloi në epërsi në minutën e 74, pasi Robert Lewandowski shënoi me kokë pas asistimit nga Arturo Vidal.

Robert+Lewandowski+FC+Bayern+Muenchen+v+Club+OlxaEjBYqblx

Ndeshja u bë edhe më emocionuese kur Fernando Torres dështoi nga pika e bardhë pas dhjetë minutash.

Atletico Madridi kështu kualifikohet për finalen e Milanos, ku pret fituesin e ndeshjes Real Madrid-Manchester City. /Telegrafi/

Xabi Alonso shënon nga gjuajta e lirë.

Posted by Telegrafi Sport on Tuesday, 3 May 2016

1-1: Barazon Atlético de Madrid, shënon Antoine Griezmann.

2-1: Robert Lewandowski shënon, rritet shpresa e FC Bayern München për t’u kualifikuar në finale.

Kërkesa e çuditshme e Tuchel për lojtarët e Bayernit para derbit në Bernabeu

Gjyqtari italian, Orsato nuk mundi t’i ndalë lotët pas ndeshjes PSG-Dortmund

Real Madridi fton legjendën e Bayernit në ndeshjen e Ligës së Kampionëve, pasi Bavarezët e përbuzën ish-yllin e tyre

Inteligjenca Artificiale parashikon fituesit e Ligës së Kampionëve për vitet e ardhshme – Arsenali nuk e fiton kurrë

Bellingham u pyet se kush është lojtari më i mirë me të cilin ka luajtur, ai zgjedh dy

Barcelona është e hapur për oferta për të gjithë skuadrën – përveç pesë lojtarëve