692 pretendentë kërkojnë mbi 1 miliard euro borxhe nga Trepça

9:25 / 26.02.2013

Rriten apetitet e pretenduesve se Trepça u kishte mbetur borxh. Zyrtarë të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, kanë bërë të ditur se deri tash në këtë institucion janë parashtruar 692 kërkesa. Nga ky numër, vetëm 140 kanë arritur të vijnë në afatin e parë.

Zyrtarë të AKP-së, kanë bërë të ditur se në mesin e parashtruesve të kërkesave janë Qeveria e Kosovës, Trepça, Beobanka, por edhe kompania bullgare që kishte fituar para shume vjetësh kontestin për të njëjtën çështje ndaj UNMIK-ut, ka raportuar KTV-ja.

Shtyrja e afatit të parashtrimit të kërkesave deri në nëntor të këtij viti, sipas Shkëlzen Lluka, drejtor menaxhues i AKP-së, do të krijojë mundësi që të shqyrtohen të gjitha kërkesat. Vlera e përgjithshme e këtyre kërkesave tejkalon 1 miliard euro. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.