Bernanke: Shkurtimet rrezikojnë rimëkëmbjen

9:18 / 27.02.2013

Kreu i bankës qëndrore amerikane, Ben Bernanke, paralajmëroi sot se një seri shkurtimesh të papritura në shpenzimet qeveritare mund të dëmtojnë rimëkëmbjen e brishtë ekonomike.

Bernanke foli para komisionit të Senatit për Sistemin Bankar rreth miliarda dollarëve në shkurtime të shpenzimeve që mund të hyjnë në fuqi shpejt nëse republikanët në Kongres dhe presidenti Barack Obama dhe aleatët e tij demokratë nuk arrijnë një kompromis.

Bernanke tha se e ashtuquajtura “procedurë e sekuestrimit" do të jetë një sprapsje e madhe për rritjen ekonomike. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.