Bullgari, bie ekonomia joformale

9:20 / 1.02.2013

Në Bullgari vëzhgohet zvogëlim i ekonomisë gri, megjithëse pjesa e të ardhurave të padeklaruara mbetet e lartë – mes 10 dhe 15 për qind prej popullsisë ka të ardhura të tilla.

Këtë e deklaroi për Radion Kombëtare Bullgare, Todor Jallëmov nga Qendra e Studimit të Demokracisë. Sipas indekseve si eksporti dhe të ardhurat, ka zhvillim pozitiv dhe kjo tregon, se vendi del nga kriza.

Indekset e firmave të mira tregojnë, se ato kanë fituar nga kriza dhe kjo është e vlefshme për të gjitha degat. “Shumë firma falimentuan ose pasuan humbje, por të mirat po mbijetojnë”, tha eksperti. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.