Çmimi i naftës me rënie

14:02 / 17.01.2013

Kontratat e naftës ranë në sesionin e së hënës. Çmimi i naftës është i presuar nga raporti i Bankës Botërore për performancën e ekonomisë globale që në tregun energjetik zgjon shqetësimet për masën e konsumit të naftës bruto.

Megjithatë masa e rënies së çmimit të kontratave në ditën e sotme ka qenë e kufizuar nga tensioni në lindjen e mesme ku përfshihet sulmi me bombë i fushës gazmbajtëse të Algjerisë.

Nafta bruto Brent e Londrës për marsin ra 13 cent në 109.55 dollarë për fuçi. Kurse nafta bruto amerikane për shkurtin ra 42 cent në 93.82 dollarë për fuçi.

Në treg ka pritshmëri që OPEC-u të premten të raportojë rënie të parashikimit të konsumit të naftës për këtë vit, dhe besohet se do shtojë presionin mbi çmimin e naftës bruto. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.