Eurozona rrëzon çmimet e naftës

14:54 / 5.02.2013

Rritja e shqetësimeve për Eurozonën ka ndikuar në rrëzuar kontratat e naftës të cilat vazhduan të dorëzojnë një pjesë të fitimeve të realizuara në javët e fundit. Ndikim në rënien e kontratave të naftës ka dhënë dhe qëndrueshmëria e dollarit në tregjet monetare.

Parashikimi për konsumin e naftës është zymtësuar disi pasi rritja e riskut politik në Europë ku përfshihet Spanja dhe shanset e rikthimit të Berluskonit në krye të qeverisë italiane po vendosin në risk progresin që është kryer deri më tani në zgjidhjen e krizës së borxheve sovrane.

Nafta bruto Brent e Londrës për marsin ra 46 cent në 115.14 dollarë për fuçi duke zgjeruar humbjen 1 për qind të ditës së hënë. Nafta bruto amerikane për marsin ra 13 cent në 96.04 dollarë për fuçi duke zgjeruar rënien 1.6 par qind të një dite më parë. Volumi i tregtisë pritet të jetë i ulët pasi rajoni aziatik hyn në festën e vitit të ri kinez. /Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.