FMN: Portugalia të marr masa të ashpra ekonomike

10:28 / 10.01.2013

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) rekomandoi për Portugalinë, nën asistencë financiare, uljen e numrit të funksionarëve duke reduktuar pagat e tyre dhe pensionet për realizimin e kursimit të katër miliardë eurove.

Rekomandimet e këtij raporti, një version paraprak i të cilit ishte zbulimi nga e përditshmja ekonomike ''Jornal de negocios'', do të kontribuojnë në projektin e kryeministrit të qendrës së djathtë, Pedro Passos Coelho, për reduktimin në dy vjet të shpenzimeve publike me katër miliardë euro në sajë të një reforme shtetërore njoftuar në muajin tetor 2012. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.