Gjini: Kosova e Re mund të dështojë

14:30 / 20.03.2012

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ardian Gjini, tha të martën se procesi për ndërtimin e termocentralit Kosova e Re mund të dështoi për shkak të korrupsionit.

Në një konferencë për media, ai theksoi se Banka Botërore (BB) ka rrezik të tërheqë garancinë, për shkak të korrupsionit.

Nëse ndodh kjo, atëherë sipas Gjinit, do të tërhiqen dy kompanitë që kanë mbetur në garë, pas tërheqjes së dy të tjerave.

Konzorcimet t cilat janë edhen në garë për ndërtimin e Termocentralit Kosova e Re.

Konsorciumi Adani Power/PT Adani Global nga India dhe Indonezia, konsorciumi AES Electric lid/ Demir Export A.S nga SHBA-ja dhe Turqia, Park Holding nga Turqia dhe konsorciumi PPC Contour Global LLP nga Greqia dhe Britania.
/Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.