Hollande: Ta mbështesim rritjen ekonomike

9:43 / 13.02.2013

Presidenti francez, François Hollande u shpreh të martën se 27 vendet e BE-së kishin arritur ditën e premte, në samitin që u zhvillua në Bruksel, marrëveshjen më të mirë të mundshme mbi buxhetin evropian për periudhën 2014-20 duke pasur parasysh krizën aktuale ekonomike.

"Marrëveshja, që sipas kontekstit që ne njohim, ishte më e mira e mundshme si nga shpenzimet, 960 miliardë euro ashtu edhe në mbështetje të rritjes ekonomike apo të politikës së përbashkët bujqësore", deklaroi presidenti gjatë një konference shtypi me kryeministrin e Luksemburgut, Jean-Claude Juncker.

"Gjatë vitit 2013, që do të jetë ende i vështirë, ne duhet të mbështesim për aq sa është e mundur, rritjen ekonomike dhe duhet të punojmë me vendosmëri", theksoi Hollande duke e konsideruar Juncker partner, mik i cili ka bërë shumë për Bashkimin Evropian dhe për Eurogrupin, ku sapo është larguar nga presidenca. /Telegrafi/

 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.