Japan Tobacco hapi zyrën në Kosovë

14:45 / 31.01.2013

Pozicionimi i Qeverisë është miratimi i ligjeve funksionale në harmoni me rregullat e BE-së, ka thënë Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, duke komentuar projektligjin për kontroll të duhanit. Nga ana e tij, zëvendëspresidenti i kompanisë ndërkombëtare të duhanit ‘Japan'Tobaco’, Christian Cring, u shpreh mirënjohës për diskutimet që po zhvillohen.

'Kompania për prodhimin dhe tregtimin e duhanit ‘Japan Tobacco International’ (JTI) hapi sot zyrën në Kosovë. Në ceremoninë e hapjes, u prek çështja e projektligjit për kontroll të duhanit, nga Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE), Besim Beqaj.

“Pozicionimi i Qeverisë së Kosovës është të miratojë ligje funksionale në harmoni me rregullat e BE-së. Për ne është me interes shëndeti publik, por njëkohësisht edhe funksionimi i ligjeve në harmoni me BE-në”, tha ministri Beqaj.

Ai u shpreh se janë të interesuar të mos ketë evazion fiskal dhe të mos ketë favorizim të ndonjë kompanie. Ndërsa, përfaqësuesi i kompanisë japoneze, Christian Cring, u shpreh mirënjohës për diskutimet rreth projektligjit.

“Si një investitor u jemi mirënjohës autoriteteve vendase që kanë diskutuar hapur shqetësimet që ne kemi në lidhje me projektligjin e ri mbi kontrollin e duhanit. Shpresojmë se për ligjin do të zbatohen modelet efektive të BE-së”, tha Cring.

Ministri Beqaj paralajmëroi se shumë shpejt do të organizohet një takim me komunitetin e biznesit për t’i diskutuar në hollësi shqetësimet e biznesit për këtë projektligj. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.