ekonomi:Lajme
Postuar më: 23 Maj 2013 / 08:50

BE rrit luftën kundër evazionit tatimor

BE rrit luftën kundër evazionit tatimor
0

Masa shihet si përpjekje për të luftuar evazionin tatimor dhe për të është rënë dakord në samitin e së mërkurës, në Bruksel. Zyrtarë të BE-së vlerësojnë se evazioni fiskal nga korporatat multinacionale dhe drejtuesit e pasur u kushton qeverive të Bashkimit Evropian 1 trilion euro në vit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se marrëveshja shënon një “zbulim të madh” në luftën kundër evazionit tatimor.

BE-ja ka thënë se politika do të finalizohet deri në fund të vitit, paralelisht me negociatat për çështjen e njëjtë në vendet si Zvicra dhe Lihtenshtajni, të cilat nuk janë anëtare të bllokut evropian. /Telegrafi/


0 komente
Lajmet e fundit nga TEB Banka