Lituania miratoi planin për kalimin në euro

9:13 / 26.02.2013

Kabineti i Ministrave të Lituanisë ka miratuar planin e veprimeve për kalimin e vendit në vitin 2015 në përdorimin e monedhës së përgjithshme evropiane.

Kreu i Qeverisë së Lituanisë, Algirdas Butkevicius, ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se në qoftë se vendi nuk dëshiron të mbetet "ndonjë oborr i pasëm i shtëpisë së madhe evropiane" duhet të kalojë në përdorimin e euros në vitin 2015.

Letonia planifikon të aplikojë monedhën e përgjithshme evropiane në vitin 2014. Estonia e bëri këtë në vitin 2011. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.