Nafta në pikën më të lartë në tre muajt e fundit

11:47 / 1.02.2013

Kontratat e naftës kanë vazhduar me rritje edhe të premten të mbështetura në rritjen e tensionit në Lindjen e Mesme që kërcënon me çrregullim të furnizimit botëror me naftë. Aktualisht kontratat e naftës gjenden në pikën më të lartë në tre muajt e fundit.

Megjithatë masa e rritjes së çmimit në ditën e sotme ka qenë e kufizuar nga indeksi menaxherial i manifakturës së kinës që rezultati zhgënjyes për janarin dhe zgjon frikën për reduktim të konsumit energjetik në ekonominë e dytë të botës.

Me sesionin e sotëm nafta Brent pritet të mbyllë dhe performancën më të mirë javore në dy muajt e fundit, ndërsa nafta bruto amerikane do të mbyllë javën e tetë në radhë me rritje.

Për momentin nafta bruto Brent e Londrës për marsin u rrit 27 cent në 115.82 dollarë për fuçi, nafta bruto amerikane për marsin u rrit 8 cent në 97.57 dollarë për fuçi. /Telegrafi/
 

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.