Pa infrastrukturë energjetike, harroni investimet

9:46 / 28.12.2012

Bashkëpunimin me Serbinë thotë se do ta ndërpret atë moment kur e sheh interesin e importit nga shtetet e tjera dhe këmbëngul që është aksionari i vetëm i Elkos Group. Kështu është shprehur biznesmeni , Ramiz Kelmendi në një intervistë për Kosovapress.

Ai ka thënë se në vitin që po hyjnë do të investojë 30 milionë euro dhe do të punësojë mbi 700 persona, në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni dhe Mal të Zi.

Kelmendi thotë se pa e ndërtuar infrastrukturën energjetike në Kosovë, nuk mund të ketë as investime të brendshme e le më nga jashtë.

Duke shpjeguar se në vitin 2013 do të hap dy qendra të reja tregtare në Prishtinë, një qendër të grumbullimit të prodhimeve bujqësore në Rahovec, një qendër tjetër tregtare në Maqedoni, një në Shqipëri si dhe një në Mal të Zi, ai ka shpjeguar se vendet e punës i krijon biznesi, dhe se këtë sipas tij duhet ta kuptojë një herë e përgjithmonë klasa politike. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.