Tregtia kineze rrit lehtë naftën

11:37 / 10.01.2013

Kontratat e naftës u rritën sesionin e sotëm pasi të dhënat e tregtisë kineze rezultuar përtej të gjitha parashikimeve të tregjeve dhe kanë zgjuar shpresën se ekonomia e dytë në botë ka një normë të kënaqshme të zgjerimit të aktivitetit dhe do të mbështesë një normë më të lartë të konsumit të naftës bruto.

Statistika zyrtare në kinë për muajin dhjetor u regjistrua në vlerë disa herë më të lartë se pritshmëria dhe surplusi tregtar në 31.6 miliardë dollarë kundrejt 19.6 në muajin nëntor. Për pasojë nafta bruto Brent e Londrës për shkurtin u rrit 11 cent në 111.87 dollarë për fuçi.

Nafta bruto amerikane për shkurtin u rrit 37 cent në 93.47 dollarë për fuçi. /Telegrafi/

Komente

Vërejtje:
Telegrafi ka ofruar gjithmonë hapësirë të lire për komentime dhe për diskutim, me qëllimin e mirë të nxitjes së debateve. Por, për shkak të disa komentuesve të papërgjegjshëm, që keqpërdorin këtë mundësi, kemi vendosur ta ndryshojmë qasjen drejt komentimit të lajmeve. Tash e tutje, komentuesit në rubrikat "Lajme" dhe "Ekonomi", profilin e tyre duhet ta autorizojnë me email valid.

Çdo përdorues, në panelin "Settings" duhet të vendos emailin valid, e pastaj të kërkojë që në atë adresë elektronike t'i dërgohet linku për aprovim. Ky link duhet të klikohet, që të autorizohet profili përmes të cilit mund të komentoni.