Dënohet njeriu i parë që vrau peshkaqenin

10:33 / 8.02.2013

Një jug-afrikan është bërë personi i parë në botë që është dënuar për vrasjen e një peshkaqeni.

Leon Bekker, nga George, është shpallur fajtor sepse ai ka thyer Ligjin për Resurset e Gjalla Natyrore, i cili i dënon përpjekjet për të lënduar, vrarë apo për të pasur në posedim një peshkaqen të bardhë, Daily Mail.

Bekker tha se nuk kishte njohuri për këto çështje, por ai u deklarua fajtor për të mos vonuar punën e Gjykatës.

Gjykata e dënoi atë me 12 muaj burg, ose 8,550 £. Ky është rasti i parë që një gjykatë shqipton një vendim të tillë deri më sot.

Afrika e Jugut po bëhet vendi i parë që imponon legjislacion për mbrojtjen e peshkaqenit të madh të bardhë, i cili në këtë zonë mbrohet që nga viti 1991 /Telegrafi/
 

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.