Fosili i e dinozaurit më të madh në botë

19:02 / 24.12.2012

Në qytetin Rio Negro të Argjentinës është gjendur një dhëmb fosil i gjatë 7.5 centimetra që i përket Sauropodëve, dinozaurëve më të mëdhenj në botë.

Rodolfo Garcia nga universiteti kombëtar Rio Negro pohon se Sauropodët kanë qenë shumë të gjatë dhe me bisht, kanë ngrënë bimë dhe se dhëmbi në fjalë i përket Titanozaurës, llojit më të zhvilluar të dinozaurëve – njofton gazeta Start.

Në lajmin e publikuar në revistën New Scientist, Garcia thekson se gjatësia e Titanozaurëve arrinte në 30 metra, ndërsa pesha e tyre në 80 tonelata.

Duke pohuar se ky dhëmb mund t’i përkasë një koke shumë të madhe dhe një trupi gjigant, Garcia thekson se dinozauri në fjalë mund të jetë kafsha më e madhe e të gjitha kohërave.

Ndërsa Philip Mannion nga Universiteti Imperial i Londrës pohon se deri më sot nuk janë gjendur fosile të cilat mund t’i përkasin Titanozaurit më të madh, por dhëmbi i gjetur mund të jetë i tij.

Në vendin ku është gjetur dhëmbi duhen zhvilluar kërkime më të hollësishme. Gjetja e një dhëmbi të tillë tregon se paleontologët duhet të kërkojnë një emër të ri për këtë lloj. /Telegrafi/

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.