Hitleri dhe Frankensteini kandidatë zgjedhorë

18:22 / 20.02.2013

Në listën e kandidatëve për zgjedhjet lokale në Indi janë paraqitur dy emra të pazakontë, Hitleri dhe Frankensteini.

Në zgjedhjet për Kuvendin e shtetit indian Meghalaya konkurrojnë 343 kandidatë për 60 vende, ndërsa nga emrat konkurrues kanë tërhequr vëmendje emri i liderit nazist dhe përbindëshit Frankenstein.

Një profesor historie ka thënë se këto emra të çuditshëm kanë mbetur nga qeveria kolonialiste britanike dhe prindërit u vënë emra pasardhësve të tyre duke mos analizuar kuptimin e tyre.

Adolf Lu Hitler-Marak ka thënë se prindërit e tij nuk e kanë ditur se çfarë fshihet pas emrit të tij dhe se përveç mustaqeve nuk ka asgjë të përbashkët me diktatorin nazist.

Krahas Hitlerit dhe Frankensteinit, në listën e kandidatëve gjenden edhe emra të tillë, si Boldness Billykid, Predecessor, Process, Hopingstone Lyngdoh, Hilarious Pochen e Hopeful Bamon. /Telegrafi/

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.