Kukullat që imitojnë njerëzit (Video)

18:01 / 16.02.2013

Zinxhiri japonez i dyqaneve, United Arrows, ka sjellë një mënyrë inovative për të tërhequr vëmendjen e kalimtarëve pranë dritareve të dyqaneve të tyre.

Dy kukulla të ekspozuara imitojnë lëvizjet e kalimtarëve dhe blerësve potencialë.

Ato quhen ‘MarionetteBots’, ndërsa janë robotë që shfrytëzojnë teknologjinë Kinect, kanë motorë dhe tela për përcjelljen dhe imitimin e lëvizjeve të njerëzve që gjenden përballë tyre. /Telegrafi/

Komente

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi.
Ju lutem lexoni rregullat këtu.